Rörande och roligt om omaka duo på SVT Play.
RÖRANDE OCH ROLIGT OM OMAKA DUO
Gemma (Aimee Lou Wood) blir gravid efter ett engångsligg och bestämmer sig för att behålla barnet.
Hennes pappa Malcolm (David Morrissey) är nyskild, vilsen och delar ett sunkigt boende med ett gäng andra, sluskiga singelmän.
När Gemmas rumskompis plötsligt flyttar ut har Gemma inte råd att betala hyran själv och riskerar att bli hemlös. Hon ser ingen annan utväg än att låta pappa Malcolm flytta in. Det innebär förstås en hel del utmaningar för den omaka duon – Gemma letar efter en ny fadersgestalt till sitt ofödda barn och hoppas få stöd från sin pappa. Men ”mansbebisen” Malcolm är fullt upptagen med att försöka hitta kärleken på nätet efter skilsmässan och få rätsida på sitt eget liv.
Med andra ord, upplagt för komplikationer och en hel del ”cringe”, som kidsen säger.
Manchester-miljöerna är grådaskiga och dystra och titeln antyder kanske något som serien inte alls är.
Men Danielle Ward (manus och regi) har fått till ett rörande, roligt och hjärtevarmt drama om två människor i olika skeden i sina liv. Humorn är lågmäld, men inkännande, intelligent och välskriven.
Rätt ofta står och faller den här typen av serier med dels tonträffen, dels valet av skådisar. Här har man verkligen prickat rätt på båda delarna. Aimee Lou Wood och David Morrissey är lysande och skapar stor komik med små, subtila medel.
Det sista, hjärtknipande avsnittet bjuder på ett par twists som öppnar för en fortsättning.
Inte mig emot.
DADDY ISSUES
DRAMA/KOMEDI
Producerad: 2024
Format: SVOD
Utgivare: SVT Play
Längd: 6 x cirka 25 minuter
Betyg: 7/10